6 Şubat 2023 Pazartesi günü merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem gerçekleşmiş, 11 ilimiz etkilenmiştir. Depremlerin ortaya çıkardığı acı tablo, kamu imkanlarının yanı sıra STK’lar eliyle yürütülen gönüllü faaliyetler ve milletimizin ortaya koyduğu dayanışma ruhuyla ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Deprem sonrasında yürütülen ilk yardım, barınma, beslenme gibi acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik faaliyetlerin ardından, kalıcı ve uzun vadeli çalışmalara yönelinmiştir. Bu kapsamda ele alınması gereken alanların başında “Eğitim” gelmektedir.

Her koşul ve şartta öncelikli, acil ihtiyaç kapsamında değerlendirilmesi gereken eğitim sahasıyla ilgili adımların, sistematik ve uzun vadeli projeksiyonlara dayanarak sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu temel düşünceden hareketle YEKDER tarafından afet sonrası eğitim sürecine yönelik çalışmalara katkı sunmak üzere; “Örgün Eğitim”, “Çocuk Eğitimleri”, “Gençlik Eğitimleri”, “Din Eğitimi ve Yetişkin Eğitimi”, “Kütüphane Hizmetleri, Oyun ve Etkinlikler”, “Sportif Faaliyetler” ve “Psikososyal Destek” olmak üzere 7 farklı çalışma komisyonu kurulmuştur.

Komisyonlar 9 Şubat 2023 - 7 Mart 2023 tarihleri arasında üçer toplantı gerçekleştirmiş, böylece toplamda 20’nin üzerinde komisyon toplantısı ile süreçler kapsamlı biçimde ele alınmış ve geniş müzakereler yürütülmüştür. Komisyonlarda ilgili alanlarda ortaya konacak sürdürülebilir ve uzun vadeli faaliyetler tespit edilmeye çalışılmış, karşılaşılabilecek sorunlara yönelik de çözüm önerileri sunulmuştur. Toplantıların tamamlanmasının ardından, raportörler tarafından tutulan raporlar konsolide edilmiş, önce editoryal bir çalışmaya tabi tutulan metinler ardından komisyon üyelerinin kontrolünden geçirilerek revize edilmiştir. Böylece ele alınan sorunlar ve çözüm önerileri belli başlı alanlara göre sınıflandırılmış, sorun ve çözüm önerileri bir arada sunularak Afet Sonrası Çalışma Komisyonları Sonuç Raporu hazırlanmıştır.

 

 


Özellikler

ISBN: 978-625-99996-0-9
Sayfa Sayısı: 44
Kitap Ölçüleri: 16,5x23,5 cm
1.Baskı Yılı: İstanbul, 2023
Yayınevi: YEKDER Yayınları

Kategori

Raporlar

Fiyat

Ücretsiz