📌 YEKDER Çevrimiçi Seminerlerde bu ay Betül Şatır ile "Sosyal Mecralarda Sınırları Korumak" üzerine konuşuyoruz.

Her medeniyetin belirleyici, kendisine özellik kazandıran, yoğunluğuna kıvam veren bir özelliği vardır; bizim medeniyetimizin de iki önemli mertebesi vardır. Biri ilim medeniyeti olması, biri de mahremiyet medeniyeti olması. İnsanın mahremiyet sınırlarını bilmesi güvenlik ve özgürlük ihtiyacı ile çok ilgilidir. Sakınma ve utanma duygularını yitirdikçe kendimizi göstermeye duyduğumuz ihtiyaç artar. Haya, çok büyük bir muhafazadır; bizi öngörülebilir olmaktan, bizi paylaşılabilecek bir nesne olmaktan metalaşmaktan ve dijitalleşmiş bir beden olmaya indirgenmekten korur.

Oysa şimdiye kadar denenmiş olan iyiliği ve selameti kanıtlanmış olan her şey saldırı altında olduğu bir çağdayız; gizli olan her şeyin kamusallaştırılması gerektiğine inanılıyor. Ruhlarımız dijital bir istila altında yeni teknolojiler mahremiyet teşhir ifşa görünürlük gibi bütün algılarımızı değiştirdi. Artık başkalarının bakışına ayarlı bir yaşama geçtik ve bu insan için bilmese bir dehşet demek. Dijital imkanlar teknolojik erişimler bize bir sürü kolaylığı bahşetti. Ama kültürün, geleneğin, mahremiyetin, kontrol ve güvenlik hassasiyetimizin altını da üstüne getirdi…

Tüm bu meselelerin ışığında bir araya geleceğimiz seminerimize katılımlarınızı bekliyoruz.

Tarih: 28 Şubat 2024 Çarşamba

Saat: 20.00

* Katılım ücretsizdir.

* Seminer çevrimiçi olarak Zoom platformunda gerçekleştirilecektir. Kayıt olduktan sonra Zoom linki sizinle SMS ile paylaşılacaktır.
* Kontenjan sınırlıdır.

Betül Şatır kimdir?

1980 yılında Fethiye'de doğdu. İletişim ve Sosyoloji lisans mezunu. Akra FM, Kanal 7, TRT'de yapımcılık, yönetmenlik, metin yazarlığı yaptı. Nihayet Dergi, Star, Yeni Şafak, Dünya Bizim, Diyanet Dergi, Diyanet Aile gibi mecralarda sosyolojik tahliller veya hikâyeler yazdı. Diyanet Yayınları bünyesinde Kalbe Dokunan Hikâyeler kitabı çıktı. Kıssa-i Canan Belgeseli (TRT) ve Göçle Değişen Hayatlar (TRT Diyanet) gibi belgesel projelerinde senaryo ve metin yazarlığı yaptı. TRT Radyo'da "Hafıza-i Beşer" programını hazırlayıp sundu. TÜRGEV Ankara Gençlik Merkezi'nde müdürlük yapıyor. Evli ve 4 çocuk annesi.

Ekip

Elif Sena Gelgör

Elif Sena Gelgör

Yetişkin Eğitimleri Sorumlusu