Okul Öncesi Adab Okulu Eğitim Seti, okul öncesi ahlak ve karakter gelişiminde ilk aşamanın adab gelişimi olduğunu kabul ederek, kurumsal eğitimin ilki olan okul öncesi dönemde bu manada bir eğitim verilmesi kabulüne dayalı olarak hazırlanmıştır.

Hedefimiz, İslami değerler ve kavramlara aşinalık kazandırma, değer ve kavramları sevdirme, İslam adabına uygun davranış edindirmedir.

Okul öncesi dönemdeki çocukların gelişim özellikleri ve karşılaştıkları yaşam durumları düşünüldüğünde doğru iletişim kurmak, temizliğe dikkat etmek, evde, sınıfta, sokakta görgü kurallarına uygun hareket etmek vb. davranışlar büyük ölçüde adabı muaşerete uygun davranışlara denk gelmektedir. Konular bu durumlar esas alınarak belirlenmiştir.

İçerik hazırlarken bu dönemdeki çocukların bilişsel, sosyal, duygusal ve ahlaki gelişim dönemleri ve hazır bulunuşlukları göz önünde bulundurulmuştur. Eğitim setinin bütününde İslam ahlakı ve kültüründen hareket edilmiş, Peygamber Efendimiz (sav)’in örnekliği merkeze alınarak toplumsal değerler İslami perspektiften sunulmuştur.

Program geliştirmede bilimsel süreçler işletilmiş, program yaklaşımı ortaya konularak, kazanımlar belirtilmiş, bu kazanımlara yönelik etkinlikler tasarlanmıştır. Adab Okulu Programı devlet okulu ile özel okullarda 3 yıl pilot olarak uygulanmış, hazırlanan raporlar neticesinde revizyon çalışmaları tamamlanarak yayın aşamasına geçilmiştir.

Adab Okulu Eğitim setinde, öğretmenler için onlara rehberlik edecek Öğretmen Kılavuz Kitabı ile öğrenciler için renkli birçok etkinlikten oluşan Öğrenci Etkinlik kitabı bulunmaktadır. Set içinde Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatını akıcı bir tarzla anlatan, her bir değerde Peygamberimizin davranışlarını çocuğun hayatına taşımayı amaçlayan Benim Peygamberim kitabı bulunmaktadır. Aynı zamanda Adab Okulu Program başlıklarından her bir konu için hazırlanmış Adab Hikâyeleri kitabı da set içinde bulunmaktadır. Adab Okulu Eğitim seti toplam dört kitaptan oluşmaktadır. Benim Peygamberim ve Adab Hikâyeleri sadece öğretmenlerin değil aynı zamanda ebeveynlerinde başucu kitabı olacaktır.

Kamu ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında değerler eğitimi adıyla yapılan uygulamalara kaynaklık etmek üzere hazırlanmış olan bu eserin eğitim dünyamıza faydalar getirmesini diliyoruz.


Özellikler

Kitap Ölçüleri: 21,5x29,5 cm

1.Baskı Yılı: İstanbul, 2021

Yayınevi: YEKDER Yayınları

Kategori

Kitap

Fiyat

325 TL