İlk yapımı 360 yılına dayanan Ayasofya, sırasıyla Bizans ve Osmanlı dönemini yaşayarak günümüze kadar ulaşmış önemli bir yapıdır. Başlangıçta kilise olarak inşa edilen bu mabed, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle birlikte camiye dönüştürülmüş ve Müslümanların dini ve siyasi gücünü gösteren bir sembol olmuştur. Yıllar içerisinde restorasyonlara uğramış, çevresine eklenen sıbyan mektebi, muvakkithane, medrese, sebil ve imaret gibi yapılarla birlikte bir külliye haline gelmiştir. 

Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi adıyla hazırlanan bu kitap, Ayasofya’nın ziyaretçilerine kısa bir süre içerisinde, kendi başlarına gezebilmeleri için kılavuzluk yapıyor. Geçmişten günümüze Ayasofya’nın tarihi özet bilgilerle aktarıldıktan sonra, zaman çizelgesiyle de grafik olarak destekleniyor. Ayasofya-i Kebir Camii’nin içi ve külliyenin diğer unsurları görsellerle birlikte tanıtılıyor. Bununla birlikte gezilecek mekânlar bir krokiyle sıralı bir şekilde sunuluyor.

Ayasofya Camii ve Külliyesi’ni araştırarak, gezerek ve bularak tanıtmak ve zevkli hale getirmek için hazırlanan ikinci bölümde ise birbirinden farklı etkinliklere yer veriliyor. Tahmin et, görmeden dönme, bulmadan gitme, mekânları tanıyalım, farkı bul gibi başlıkların yer aldığı bu bölümde, ziyaretçiler etkinliklerle birlikte araştırmaya, dikkatlice gezmeye, bilgilerini pekiştirmeye yönlendiriliyor. Etkinlikler bölümünde kullanılan harita, bulmaca, sudoku ve eşleştirme gibi etkinlikler Ayasofya’nın taşıdığı anlam ve birikimin fark edilmesine katkı sağlıyor.

Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi, tarihi bir mekânın belli bir süre içerisinde etkinliklerle tanıtılması ve kişinin herhangi bir rehbere gereksinim duymadan ve yapıya ilişkin temel bilgileri rahatlıkla öğrenebilmesi açısından alanında bir ilk olmaktadır. Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılmasıyla birlikte ziyaretçilerinden gördüğü yoğun ilgiye, az da olsa bir katkı sunmayı hedeflemektedir.


Özellikler

ISBN: 978-605-62640-9-2

Sayfa Sayısı: 40

Kitap Ölçüleri: 20x20 cm

1.Baskı Yılı: İstanbul, 2021

Yayınevi: YEKDER Yayınları

Kategori

Kitap

Fiyat

75 TL

(Perakende satışlarımızda %25 indirim uygulanmaktadır.)

Editör:

Sedat Özgür

Hazırlayan:

Şerife Alcan