18 Kasım 2022

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde yürütülen ve “Psikoloji”, “Çocuk Psikolojisi”, “Okur Buluşmaları”, “Tefsir”, “Hatırat”, “Kur’an Rehberliğinde Şekil Alan Hayatlar”, “Sezai Karakoç”, “Çocuk Merkezli Animasyonlar” ve “Çocuk Edebiyatı” temaları ile on beş günde bir çevrimiçi/yüz yüze tahlillerine devam eden Tematik Okuma Grupları, 5 haftayı geride bıraktı.Psikoloji okumalarında Alexis Carrel’in İnsan Denen Meçhul kitabı tahlil edildi. Oturumda söz konusu kitabın, modern hayatın fizyolojik, biyolojik ve psikolojik açılardan bir kritiğini yaptığından bahsedildi. Dr. Ayşe Erdoğmuş, katılımcılara kitap hakkında yönelttiği sorular ile etkileşimli ve aktif oldukları bir oturum gerçekleşti. Her insan her alanda uzman olmasının beklenmemesi birlikte herkesin kendi yolunu bulma yolunda ilerlemesi gerektiği üzerine konuşuldu.

Çocuk Psikolojisi okumalarında Bütün Beyinli Çocuk kitabını ele alan Fatma Zehra Tunalı, duyguların farkındalığı ve onları anlayabilme becerisini elde etmemiz gerektiğinden bahsetti. Duyguları hava durumuna benzeten Tunalı; “Sabah hava sisliyken şimdi gayet açık olduğunu görebiliyoruz. Öğleden sonra ise hiç beklemediğimiz bir anda yağmur yağabilir. Biz hava durumunu değiştiremiyoruz ancak kendimizi ona göre hazırlık yapıp önlem alabiliriz. Bu örnekte olduğu gibi duygulara karşı da kendimizi hazırlayabiliriz.” dedi. Aile içi eğlence faktörünün etkin kılınması gerektiği, bunun çocuğun hem kendisiyle hem ailesi ve çevresiyle eğlenebilmeyi, kendini ifade edebilmeyi ve dış dünya algısının oluşmasını sağlayacağı ifade edildi.

Okur Buluşmaları grubunda Umberto Eco’nun ilk romanı olan Gülün Adı üzerine konuşuldu. Ortaçağ Avrupasını ve dönemin Hristiyan düşünce dünyasını ele alan polisiye türündeki romanda yer alan güçlü sembollerin günümüzde nelere tekabül edildiğinden bahseden Fatma Ekinci, sekülerleşme hareketlerini anlama noktasında okunması ve anlaşılması gereken bir kitap olduğunu söyledi.

Tefsir okumalarında Yasemin Müftüoğlu Demir, Kureyş ve Fil surelerinin tefsiri üzerinde durdu. Metin Karabaşoğlu’nun Kısa Surelerin Sınırsız Dünyaları kitabından istifade edilen derste çeşitli tefsir kaynaklarının rehberliği ile sure tefsirleri devam ediyor.

Hamit Kardaş’ın öncülüğünde yürütülen ve çeşitli hatırat eserlerinin okunduğu Hatırat Okumalarında Anna Grosser Rilke’nin İstanbul'da Bir Hoş Sada eseri üzerine konuşuldu.

Henim Demirhan, Kur’an Rehberliğinde Şekil Alan Hayatlar grubunda Hz. Hatice ve Hz. Ebu Bekir’in ardından Hz. Aişe’nin hayatından bize ulaşan önemli noktaları ele aldı. Günümüzdeki Hz. Aişe örnekliğini nasıl yaşayabileceğimiz üzerine örnekler veren Demirhan esasında her bir sahabenin günümüzde kime benzediğini düşünmemiz gerektiğini vurguladı. Bugün gençlerin yetişme süreçlerine Rasulullah (s.a.v)’ın yaptığı gibi merhametle yaklaşmamız  gerektiğini söyledi.

Sezai Karakoç okumalarında Saadettin Acar, “Hatıralar” kitabı üzerinden Türkiye’nin yakın tarih okumasının yapılabileceği söylendi. Hatıralar’ın üslup kalitesi ve Sezai Karakoç’un tevazuu, dönemin sosyolojik, siyasi, edebi, tarihi özellikleri ile hatırat okumanın önemi üzerine konuşuldu. Ayrıca eserde bazı büyüklerle olan anlaşmazlıklar üzerinden bu tartışmaların bizi kutuplaştırmaması, daha ziyade her iki tarafı da değerimiz olarak görüp bu değerlerden beslenmemiz gerektiğine değinildi.

Çocuk Merkezli Animasyon okumalarının üçüncü oturumunda Wall-e filmi üzerinden yapay zekaların duygusal geleceği ve çocuk eğitiminde robot kahramanlar üzerine konuşuldu. Sümeyra Turanalp, farklı yapay zeka ve robot animasyonları üzerinden mukayeselere yer vererek zengin bir film okuması gerçekleştirdi.

Elif Konar Özkan ve Ümit Yaşar Özkan’ın moderatörlüğündeki Çocuk Edebiyatı okumalarının son oturumunda Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Büyücüsü isimli eserini Campbell modeli ve Jung’un gölge arketipi üzerinden konuşuldu. Fantastik edebiyatın diğer klasikleri olan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi ile karşılaştırmalar yapıldı. Ünlü bir antropolog olan baba ile onun öğrencisi olan yine antropolog bir annenin anarşist, feminist, taoist bir kızı olan Le Guin’in eserlerinde bu tao düşüncesinin etkisinin önemi üzerinde duruldu. Katılımcıların da katkılarıyla ilerleyen interaktif bir oturum gerçekleşti.