01 Mayıs 2022
Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen mukabele programı, kapanışı vaaz, sohbet ve hatim dualarıyla yapıldı.

“Kur’ân’da Ahlaki Değerler Meali” ile başlanan Mukabele programı 30 gün boyunca her gün Fatma Sultan Özdemir ve Merve Taşkın’ın tilavetinin ardından birbirinden farklı başlıklarda çok özel konuklarla hasbihal edilerek gerçekleştirildi.

“Heva”, “Dünyanın Geçici Zevkleri”, “Tesbih ve Öğüt” başlıklarında hasbihal eden Hayrunnisa İstekli, insanın hevasını ilah edinmesi ile ilahını heva edinmesi arasında büyük farkların olduğunu ifade etti. Hevasını ilah edinenin dünyada her türlü felakete düşebileceğini ayetlerle izah eden İstekli, hevasına uyanın ahiretini “haviye” yapacağını dile getirdi.

“Güzel Konuşmak” başlıklı hasbihalinde Elif Eryarsoy Aydın, konuşmanın insanın içindekinin dışa yansıması olduğunu ifade ederek söz söyleme biçimlerini açıkladı. Güzel sözde sadece dedikodu veya gıybetin değil kötü zannın da olmaması gerektiğini aktardı.

Emine Keskiner, “Müminler Ancak Kardeştir” konusunda hasbihal etti. Kardeşlik bağında cinsiyet ayrımı yapılmadığını ve inanmayan insanlara karşı da keyfi davranılmaması gerektiğini ifade eden Keskiner, temelde kibirden uzak durmanın önemine vurgu yaptı. Kibirden uzak durmak kişiyi alaycılık, lakap takma, dedikodu, tecessüs gibi ilişkiyi kötüye yönlendiren durumlardan da uzaklaştırıyor, dedi.

“Karz-ı Hasen” hasbihali ile Hasibe Özuygur, infakın bir eksiği kapatmak için değil, kişinin kendisi için yaptığı bir eylem olduğunu ifade etti. Karz-ı Hasen’in fıkhi değil, ahlaki bir kavram olduğunu dile getiren Özuygur, sahip olunan her şeyin infaka konu olabileceğini vurguladı. Sonrasında “Karz nasıl ahsen olur?” sorusunu sorarak kişinin Allah’a borçlu olduğunu unutmadan, helal malının iyi olanından içinden gelerek vermesi gerektiğini dile getirdi.

Zeynep Kaya’nın “Aile Sorumluluğu” hasbihali, “Neden bir aile kurarız, hayatımızı birleştiririz?” sorusu ve bu soruya verilen “olgunlaşmak için bir başkasının aynasına ihtiyaç duyarız.” cevabıyla başladı. İnsan tabiatında yer alan sevmek ve sevilmek ihtiyacını, salih evlatlar yetiştirme niyetini, eşlerin birbirinin kusurlarını örtmesini, neslin devamlılığı gibi hususları ayet ve hadislerle dile getirerek “Baba çocuğuna yatırım yapmak istiyorsa annesine yönelmelidir.” dedi.

Ferahiye Sakarya, Ayşe Nur Özkan, Asiye Ergün, Fatma Candan Günaydın, Ayşe Öztürk isimlerinin de konuk olduğu program, 1 Mayıs gününde Henim Demirhan’ın hatim duası ve diğer konukların dua ve temennileriyle sona erdi.