28 Ekim 2022

YEKDER’de Yetişkin Eğitimleri kapsamında düzenlenen İnsan ve Toplum İlm-i Hâli Programı, güz dönemi seminerlerine “Kulluk Bilinci ve İlmihal” ve “Kur’an, Sünnet ve Psikoloji Perspektifinden İnsan İlişkileri” başlıkları ile başladı.

Emekli vaize Nimet Yılmaz’ın sunumuyla gerçekleştirilen “Kulluk Bilinci ve İlmihal” dersinde, insanın anlam arayışını ve bir kul olarak kendisini keşif yolculuğunun adımları atıldı. İnsanın bir kul ve ailenin bir parçası olarak kendisini tanıması ve bilmesi üzerine duruldu. İlmihal okumanın önemine değinen Yılmaz, ilerleyen derslerde kaynak olabilecek eserlerden örnekler verdi. Dersler Aralık ayının ilk haftasına kadar devam ediyor.

“Kur’an, Sünnet ve Psikoloji Perspektifinden İnsan İlişkileri” dersinde Vaize Ayşe Nur Özkan, insan ilişkilerinin hayatımızın temel meselelerinden biri olduğunu ele aldı. İnsan ilişkilerinde başarısız olmanın ana sebeplerinin otoriter olma, üst yönetimle çatışma ve fazla hırslı olmadan kaynaklandığını ifade eden Özkan, insan ilişkilerinde örnek almamız gereken yegâne kişinin Hz. Peygamber (s.a.v.) olduğunu vurguladı. Konuyla irtibatlı olarak her hafta yeni bir başlık çerçevesinde işlenen dersler, katılımcıların çevrimiçi ve yüz yüze olarak yoğun katılımlarıyla devam ediyor.