28 Ekim 2023

YEKDER Çevrimiçi Seminerlerde 25 Ekim Çarşamba akşamı eğitimci gazeteci Hayrunnisa Çiçek ile “Filistin Topraklarında Neler Oluyor?” sorusu üzerine konuşuldu.

İki haftayı aşkın süredir Filistin, Gazze’de meydana gelen olaylar üzerine bölgede gelişen son olaylar, bölgenin tarihi seyri, Mescid-i Aksa’nın ve Kudüs’ün İslam dünyası ve İşgalci İsrail için önemi ele alındı. 1948 yılında başlayan Nakba ile günümüze dek devam eden hadiselerin çocuklara anlatımının nasıl olması gerektiği sorusuna Çiçek, öncelikle Kudüs tarihinin doğru kaynaklardan nitelikli şekilde okunması gerekir cevabını verdi. Bölge uzmanlarının bu konudaki çalışmalarının takip edilmesi zihinlerde yer alan soru işaretlerini azaltacağı ifade edildi.

2023 yılında ilk kez Filistinlilerin ismini verdiği “Aksa Tufanı”nın önemli bir operasyon olduğuna ve 75 yıllık İsrail tarihinde en beklenmedik saldırı olduğuna dikkat çekildi. Sıcak çatışmanın yaşandığı bölge olan Gazze’ye insani yardımların nasıl ulaştığını açıklayan Çiçek, elimizden gelen her türlü yardımın güvenilir kaynaklar ile maddi ve manevi olarak ulaştığını belirtti.

Katılımcılardan gelen sorular ile ilerleyen seminer, bölgede yaşanan güncel durum hakkında bilgi verilmesi ve sayısal verilerin paylaşılması ile tamamlandı.

Çevrimiçi seminerler, on beş günde bir Çarşamba akşamları devam etmektedir.