25 Ekim 2023

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) 2023 Güz dönemine Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden anne-babalar ve eğitimcilerin katılımlarıyla çevrimiçi olarak başladı.

Altı hafta boyunca her hafta iki farklı eğitimci ve oturumla gerçekleştirilecek programın ilk semineri Doç. Dr. Emine Keskiner tarafından sunuldu. Keskiner, “İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü” başlıklı sunumunda kadim İslam düşünürlerinin aile, eğitim ve ahlak konularındaki görüşlerine yer verdi. Günümüzde ailelerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları ve problemleri ele alarak benzer durumların her dönemde yaşanmış olduğuna ve her dönemde zamanın şartlarına uygun çözümlerin bulunduğuna dikkat çekti.

Uzman Psikolog Sümeyye Esra Köten Güçlü ikinci oturumda yer alan “Çocuğumu Tanıyor Muyum?: Çocuk Gelişimi” başlıklı sunumunda ebeveynin çocuğunu tanıyabilmek için öncelikle kendisini tanıması gerektiğini, sonrasında ihtiyaçlarını anlaması ve gelişim aşamalarını bilmesi gerektiğini vurguladı. Bir çocuğun ergenliğe kadar geçtiği gelişim basamakları ele alındı. Güçlü, ebeveynlerden gelen soruları cevaplandırarak çocuk gelişiminde merak edilen konuları güncel örnekler ile açıkladı.

Her hafta Cuma akşamı 18.30 - 21.45 saatleri arasında sürdürülecek olan program, 24 Kasım’da sona erecek.