Mukabele Vakti -“Kur’ân’da Ahlaki Değerler Meali”

“Hayırlınız, ahlâkı güzel olanınızdır.” (Buhâri, Menâkıb 23, Fezâilü ashâbi’n- Nebî 27, Edeb 38-39)

“Ahlak”, İslam toplumlarının bireysel ve toplumsal davranışlarını etkileyen, ümmet olma ve cemaat olma dinamiklerini besleyen önemli bir kaynaktır. Yaşanılan her dönemde toplumun ileri gelen kanaat önderleri, yaşam kalitesini etkileyen sorunlara ahlak ile çözümler üretme gayretinde olmuştur.

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu, İslam toplumlarında görülen bu özelliğe binaen çalışmalarını sürdürürken uzun yıllardır her Ramazan düzenlenen mukabele programına “Kur’ân’da Ahlaki Değerler Meali” hasbihal çalışmasını da ekledi. Ramazan ayı boyunca okunan her bir cüz içerisinde yer alan ahlak konularından biri seçilerek hasbihalinin yapıldığı programda her gün farklı bir hocanın anlatımı dinleniyor. Geçtiğimiz yıl merhamet, yardımlaşma, sıdk, doğru sözlü olmak gibi temalara yer verilirken bu yıl “Nefs” kavramı ele alınarak “Tıbb-ı Rûhânî” kavramına vurgu yapılacaktır.

Programın mukabele okumasını Fatma Sultan Özdemir gerçekleştirecektir. Hayrunnisa İstekli, Nimet Yılmaz, Asiye Ergün, Henim Demirhan, Hilal Ferşatolu, Şule Saraç, Emine Keskiner, Ayşe Nur Özkan, Ferahiye Sakarya, Gülsüm Pehlivan Ağırakça, Ayşenur Kapusuz, Ayşe Öztürk, Hatice Boynukalın Şenkardeşler, Zeynep Kaya, Rahile Kızılkaya Yılmaz, Tuba Hacer Korkmaz, Kübra Şenel, Elif Eryarsoy Aydın, Fatma Candan Günaydın isimlerinin yer aldığı program, Ayşe Esra Şahyar’ın “Tıbb-Nebevî” başlıklı semineri ile Ramazan ayının başlamasından bir gün önce, 1 Nisan 2022’de başlayacaktır.

Program Detayları:

  • Program Ramazan ayı boyunca her gün 11.00-13.00 saatlerinde online olarak gerçekleştirilecektir.
  • Katılım ücretsizdir.
  • Hanımlara yöneliktir.

 Kayıt için tıklayınız...