📌 YEKDER Çevrimiçi Seminerlerde bu hafta M.Enes Vural ile "Hayatın Anlamı, Ruh Sağlığı ve Din" üzerine konuşacağız.

Her insan bir aile, toplum, kültür ve aslında bir anlam dünyasının içine doğar. Ama yine de bu gerçeklik onu anlam arayan bir canlı olmaktan uzaklaştıramaz. Anlam üretme ve tasarı faaliyeti, o nefes aldığı sürece devam eder. Bu kimi zaman bir inanma eylemi eşliğinde gerçekleşir. İnanan insan, anlam tasarlayan ve bu anlama inanan bir insandır aynı zamanda. 

Bu seminerimizde hemen her insanın yaşamı boyunca gündemini meşgul eden hayatın anlam ve amacı meselesine odaklanacağız. Konu büyük ölçüde psikoloji perspektifinden ele alınacak ve ilk olarak varoluşçu psikolojinin anlam ve amaçla ilgili yaklaşımı bazı öne çıkan teoriler ışığında tartışılacaktır. Ardından yaşamın temel anlam kaynakları ve dinin bunlar arasındaki yeri irdelenecektir.  Son olarak hayatın anlam ve amacıyla ilgili güncel teori ve yaklaşımlar eşliğinde anlamlı bir hayat ile sağlıklı bir hayat ya da anlamsız bir hayat ile sağlıksız bir hayat arasında bir ilişki olup olmadığı sorusunun cevabı aranacaktır.

Tarih: 6 Aralık 2023 Çarşamba

Saat: 20.00

* Katılım ücretsizdir.

* Seminer çevrimiçi olarak Zoom platformunda gerçekleştirilecektir. Kayıt olduktan sonra Zoom linki sizinle SMS ile paylaşılacaktır.
* Kontenjan sınırlıdır.

Kayıt formu için tıklayın

 

Muhammet Enes Vural kimdir?

2013 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Din Psikolojisi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2016 yılında yüksek lisans, 2021 yılında “Hayatın Anlamı, Dindarlık ve Ruh Sağlığı İlişkisi: Bir Karma Yöntem Araştırması” başlıklı araştırmasıyla doktora programını tamamladı. 2022 yılında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Ana Bilim Dalına doktor öğretim üyesi olarak atandı. Yazarın yakın zamanda çıkan “Ah Bu Gençler: Günümüz Gençliğinde Dini Kimliğin Görünümleri” ve “Anlamın İzinde: Ruh Sağlığı, Din ve Anlam Üzerine” başlıklı kitaplarının yanı sıra alanıyla ilgili çok sayıda kitap bölümü, makale, çeviri, ulusal ve uluslararası sempozyum bildirisi gibi yayın faaliyetleri bulunmaktadır.